بسیاری از افراد بدون داشتن اطلاعات درست و تنها با تصورات افراطی بر این باورند که زندگی در کشورهای اروپایی ازجمله فرانسه بسیار عالی و رویایی است. جالب است بدانید این کشور‌ها نیز دارای مزایا و معایب خاص خود هستند و ممکن است شرایط زندگی در آن‌ها برای شما مناسب نباشد. به همین دلیل قبل از تصمیم گیری برای مهاجرت و زندگی در فرانسه بهتر است به طور کامل با ویژگی‌های و شرایط این کشور آشنا شوید. در ادامه با ما همراه شوید تا اطلاعات کاملی در این مورد در اختیار شما قرار دهیم.

مهاجرت به فرانسه

مهاجرت پروسه‌ای بسیار مهم و سخت است که برای انجام درست آن به اطلاعات و شرایط مختلفی نیاز دارید. این که مقصد شما برای مهاجرت کدام کشور و شهر باشد، تفاوت زیادی در شرایط، روش مهاجرت، هزینه‌ها و … دارد. زندگی در حومه شهرهای فرانسه می‌تواند مزایایی به همراه داشته باشد، ازجمله اینکه هزینه زندگی کمتر بوده و شرایط آب و هوایی مناسب‌تری دارند.

اگر به قصد تحصیل یا کار به فرانسه مهاجرت کنید، مجبور به زندگی در محیط شهری هستید. محیط شهری به دلیل دسترسی راحت‌تر به مراکز آموزشی، شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف، سیستم‌های حمل و نقل، بانک‌ها و … برای دانشجویان، کارمندان و … مناسب‌تر است.

شرایط زندگی در فرانسه

مهاجرت و جابجایی محل زندگی برای ساختن آینده‌ای درخشان بسیار لذت بخش است. برای زندگی بهتر در محیط جدید، بهتر است با زبان اصلی مردم آن منطقه آشنا باشید تا بتوانید ارتباط بهتری با آن‌ها برقرار کنید. اگر با زبان فرانسوی آشنایی ندارید، بهتر است قبل از مهاجرت حتماً در کلاس‌های آموزشی شرکت کرده و برای یادگیری اقدام نمایید.

برخی از امکانات رفاهی و تفریحی در فرانسه در فصل‌هایی از سال قابل برای بومیان و مهاجران استفاده هستند. به این منظور بهتر است قبل از سفر به این کشور با شرایط و جرئیات شهرهای مختلف آن آشنا شوید. نظام سلامت و آموزش در این کشور در سطح بسیار بالایی قرار دارد و به همین دلیل نیز شاخص امید به زندگی در این کشور زیاد است.

قوانین زندگی در فرانسه

زندگی در فرانسه قطعاً با کار، تحصیل، سرمایه گذاری و فعالیت‌های مختلفی همراه خواهد بود. برای انجام هرکدام از این موارد لازم است با قوانین و شرایط دقیق این کشور آشنا شوید. به عنوان مثال تمام معاملات و مذاکرات خرید املاک در فرانسه بر عهده شهردار محلی است. تصمیم گیری در مورد املاک پس از فوت فرد نیز بر عهده شهردار است.

عادت‌های مهم زندگی در فرانسه

مردم این کشور عادت‌های خاص خود را دارند که برای زندگی بهتر و راحت‌تر لازم است با آن‌ها آشنا شوید. به عنوان مثال برای قرارهای ملاقات کاری باید حتماً از دو هفته قبل هماهنگی‌های لازم انجام شود. برای انجام هماهنگی می‌توانید از تلفن یا نامه استفاده کنید. با توجه به تعطیلات ماه‌های جولای و آگوست بهتر است قرارهای خود را در تاریخی غیر از این تعطیلات قرار دهید.

پوشش مناسب برای قرارهای کاری با توجه به نوع کار و شرکت تعیین می‌شود اما در بیشتر مواقع پوشش‌های شیک و کاملاً رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ساعت کاری نیز در این کشور 35 ساعت کار در هفته است که با توج به نوع شغل ممکن است تغییر کند و یا در بازه‌های مختلفی از شبانه روز انجام شود.

هزینه زندگی در فرانسه

کشورهایی مانند اسپانیا، بلژیک، ایتالیا، سوئیس، آلمان و آندورا از همسایگان کشور فرانسه هستند. واحد پول این کشور از سال 2002 از فرانک به یورو تغییر کرد. زبان اصلی آن‌ها فرانسوی است. پاریس پایتخت این کشور است که از زیباترین و پرگردشگرترین شهرهای دنیا به شمار می‌رود. فرانسه در صنایع مختلف کشاورزی، خودرؤسازی، کشتی سازی، مواد غذایی، عطر و … بسیار پیشرفته است.

هزینه مسکن، قبض‌های خدماتی، اینترنت، خورد و خوراک در هر شهری متفاوت است. این هزینه‌ها در پاریس بسیار بیشتر از شهرهایی مانند لیون هستند. البته بیشتر اوقات امکانات و سطح کیفیت خدمات موجود تعیین‌کننده و تأثیر‌گذار است.

هزینه اجاره مسکن در فرانسه حدوداً 150 تا 800 یورو در ماه است. برخی اقامتگاه‌های دولتی نیز در این کشور وجود دارد که ماهیانه حدود 150 تا 250 یورو دریافت می‌کنند. به طور میانگین هر شخص برای زندگی در این کشور به 900 تا 1200 یورو در ماه نیاز دارد.

مزایای زندگی در فرانسه

کشور فرانسه در حوزه‌های بسیار مختلفی فعالیت‌های مفید در سطح بین المللی دارد. همین امر سبب شده تا به مقصد بسیار مهم و پرطرفداری در میان مهاجران تبدیل شود. این کشور امکانات و خدمات زیادی را برای رفاه حال مردم و مهاجران فراهم می‌کند. در ادامه به مهم‌ترین مزایای زندگی در فرانسه می‌پردازیم.

شرایط آب و هوایی فرانسه

فرانسه از شرایط آب و هوایی بسیار مطلوبی برخوردار است. در بخش‌های شمالی فرانسه آب و هوا شباهت زیادی به کشور انگلیس دارد. این کشور تقریبا 300 روز هوای آفتابی دارد که شرایط بسیار مناسب و دلپذیری است.

خرید ملک در فرانسه

فرانسه یکی از کشورهایی است که بازاری بسیار ثابت و پایدار در زمینه خرید ملک دارد. برخی از مناطق آن مانند پاریس و ریویورا از بهترین و مناسب‌ترین مکان‌ها برای خرید و فروش ملک هستند.

امکانات مناسب برای راه‌اندازی کسب و کار

فرانسه قوانین و شرایط بسیار عالی برای ایجاد طرح‌های نوآورانه و کسب‌وکارهای جدید و نوپا دارد. این قوانین می‌تواند به تقویت شرایط اقتصادی آن‌ها کمک کنند. از این رو بودجه بسیار مناسبی در اختیار مدیران و افراد کارآفرین قرار می‌گیرد تا مشاغل موردنظر خود را راه‌اندازی کنند.

حمل و نقل و رفت و آمد آسان

دولت فرانسه تمام تلاش خود را به کار گرفته تا با احداث مسیرهای زمینی و هوایی، تردد و حمل و نقل را برای افراد بومی این کشور و مهاجران بسیار آسان کند. به همین منظور انواع مختلف فرودگاه‌های بین المللی، شبکه قطارهای سریع السیر، زیرساخت‌های هوشمند و سیستم‌های تراموا در شهرهای مختلف این کشور وجود دارد.

معایب زندگی در فرانسه

این کشور در کنار تمام مزیت‌هایی که برای مهاجران به همراه دارد، معایبی نیز دارد که بهتر است قبل از مهاجرت با آن‌ها آشنا شوید. این معایب در ادامه عنوان شده‌اند.

یادگیری زبان فرانسوی

مردم فرانسه احترام زیادی برای زبان اصلی خود قائل هستند و افراد یکه به این زبان صحبت کنند، در نزد فرانسویان احترام ویژه‌ای دارند. با یادگیری این زبان می‌توانید شرایط زندگی و کار بهتری برای خود فراهم کنید. اما یادگیری زبان فرانسوی به سادگی نیست و نیازمند تلاش و تمرین بسیار زیاد است.

هزینه بالای زندگی در فرانسه

بسیاری از شهرهای فرانسه از نظر هزینه زندگی در دسته شهرهای گران قیمت قرار می‌گیرند. این موضوع می‌تواند برای افرادی که قصد مهاجرت به فراسنه دارند و تمکن مالی کافی ندارند، سخت و دشوار باشد. البته دلیل هزینه‌های بالای زندگی در این کشور معمولاً بالا بودن سطح استانداردهای زندگی در فرانسه عنوان می‌شود. به هر حال دولت این کشور سالانه قیمت برخی از موارد را افزایش می‌دهد.

مشکلات استخدام مهاجران

با توجه به شرایط و زبان این کشور، بسیاری از مشاغل برای بومیان در نظر گرفته می‌شود. اگر زبان فرانسوی شما قوی نباشد پیدا کردن شغل مناسب بسیار سخت و دشوار می‌شود.

شرایط کشاورزی در فرانسه چگونه است؟

فرانسه یکی از کشورهایی است که در بخش کشاورزی بسیار فعال است. تقریبا یک سوم زمین‌های اتحادیه اروپا که برای کشاورزی استفاده می‌شوند در کشور فرانسه قرار دارند. فرانسه تقریبا 68 میلیارد دلار از انواع مختلفی از محصولات کشاورزی را تولید می‌کند و از این حیث در رتبه چهارم دنیا قرار گرفته است.

ذرت، گندم و شراب از محصولات اصلی کشاورزی فرانسه محسوب می‌شوند. علاوه بر آن در بخش‌های مختلف دام پروری و پرورش گوسفند و بز نیز فعالیت‌های زیادی رد سطح جهانی دارند. فرانسه دومین کشور تولید‌کننده شراب در اروپا است و در این زمینه 5.3 میلیون تن شراب تولید می‌کند.

حجم کار کشاورزی در این کشور به صورتی است که 7 درصد از نیروی کار فرانسه در بخش‌هیا کشاورزی، جنگل داری، ماهیگیری و … به کار گرفته است.

مشاغل پر درآمد در فرانسه

کارهای خدماتی از جمله کارهای بسیار پرطرفدار در فرانسه هستند که حدود سه چهارم مردم نیز در این کار‌ها فعالیت می‌کنند. علاوه بر آن از دیگر شغل‌های پرطرفدار می‌توان به شغل‌های مرتبط با حوزه فروش، ساخت و ساز، مهندسی، علوم و … اشاره کرد. اگر در یکی از زمینه‌های کشاورزی، حسابداری و IT تخصص و تجربه داشته باشید، پیدا کردن کار برای شما بسیار ساده خواهد بود.

از دیگر شغل‌های بسیار پرطرفدار با درآمد مناسب می‌توان به شغل‌های مرتبط با صنعت گردشگری ازجمله آشپزی، هتلداری، زبان انگلیسی، نگهداری از کودک و سالمند و … اشاره کرد.

زندگی در فرانسه برای ایرانیان

ایرانیان نیز می‌توانند با روش‌های مختلفی مانند تمکن مالی، پیدا کردن شغل، ادامه تحصیل، ثبت شرکت و … برای مهاجرت به فرانسه اقدام نمایند. فرانسه محدودیتی برای جذب مهاجر از ایران ندارد و در صورت داشتن شرایط لازم می‌توانید به این کشور مهاجرت کنید. یکی از مدارک اقامتی مهم در بسیاری از کشورهای اروپایی، کارت آبی است که دریافت این کارت نیز برای ایرانیان محدودیتی ندارد.

با توجه به توضیحاتی که در مورد این کشور و شرایط زندگی در آن عنوان شد می‌تواند به عنوان یکی از مقصدهای مناسب برای مهاجرت ایرانیان در نظر گرفته شود. اما توجه داشته باشید قبل از مهاجرت زبان فرانسوی را آموزش ببینید و با بررسی شرایط شهرهای مختلف، بهترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید.

سخن آخر

فرانسه یکی از کشورهای توسعه یافته است که شرایط بسیار عالی برای زندگی و کار کردن ارائه می‌دهد. زندگی در شهرهای مختلف این کشور با یکدیگر متفاوت بوده و با توجه به نیاز و شرایط خود می‌توانید مناسب‌ترین گزینه را انتخاب کنید. اگر قصد زندگی در فرانسه دارید، بهتر است ابتدا به طور کامل با شهرهای مختلف، هزینه زندگی در آن‌هاف شرایط کار، امکانات و … آشنا شوید و سپس مناسب‌ترین گزینه را برای مهاجرت انتخاب کنید.